TANNOY

TANNOY - HISTÓRIA ZNAČKY

História značky Tannoy siaha až do roku 1926, do doby krátko po začatí rozhlasového vysielania v Londýne. K prvému rádio vybaveniu bolo nutné mať nízkonapäťový jednosmerný prúd pre žhavenie elektród a vysokonapäťový jednosmerný prúd pre kvalitné výkonové zdroje. Prúd dodávali batérie, buď z drahých suchých článkov s krátkou životnosťou, alebo olovených "mokrých" batérií, ktoré boli podobne drahé a často sa museli dobíjať. Väčšina vtedajších prenajímaných garáží mala zariadenia na dobíjanie batérií a to im poskytovalo vítaný vedľajší zdroj príjmov. Jednu takú garáž vlastnil v londýnskej štvrti Dulwich aj konštruktér menom Guy R. Fountain, ktorý zdokonalil elektrolytickú verziu, ktorá sa javila ako vhodná pre domáce použitie. K tomu potreboval dva rôzne kovy: tantal (tantalum) a olovenou zliatinu (lead alloy). A meno Tannoy bolo na svete.

Čoskoro po založení továrne v Dalton Road začali experimenty s reproduktormi s pohyblivou cievkou a magnetom napájaným jednosmerným prúdom. Následný rast divízie reproduktorov priviedlo v roku 1930 firmu do väčšieho areálu v Tulsemere Road. V rovnakej dobe sa spoločnosť začala zaujímať o svet verejného ozvučovanie (Public Address). V tomto roku spoločnosť získala aj zmluvu na dodávku ozvučovacieho systému pre najslávnejší európsky cirkus, Cirkus Bertram Mills. Od tejto doby sa Tannoy už nikdy nevracal späť.

V rokoch 1934 až 1939 prišla so zariadením s vysokým výkonom a vysokou kvalitou ozvučenia, ktoré ovplyvnila takmer každú stránku verejného života i hospodárstva. Tannoy bol vždy v popredí komunikačnej revolúcie s vývojom vlastných zariadení a výrobných technológií a tvorbou fondu znalostí a skúseností, ktorý mal byť v nasledujúcich dňoch neoceniteľným.

Keď v roku 1939 prišla vojna, preorientoval sa Tannoy na program národnej obrany. Boli vyvinuté a vyrábané komunikačné systémy pre letiská a posádky tankov a ponoriek, veliteľské systémy pre delostreleckej batérie a systémy pre obranný priemysel. Práve počas vojny sa spoločnosť široko identifikovala ako "PA systémy Tannoy". Následne, v roku 1948 sa Tannoy dostal ako samostatné heslo aj do Oxfordského slovníka. Pre servisákov a ženy z celého sveta, ktorí počas vojny pracovali v Británii, sa ujala fráza "cez Tannoy". A dodnes je vo Veľkej Británii táto fráza používaná pre hlásenie pouličného rozhlasu.

Ozvučovacie systémy Tannoy boli nainštalované v Dolnej snemovni britského parlamentu a prekladateľské zariadenia našli uplatnenie v dočasnom sídle Spojených národov v Paríži, potom v trvalom sídle v Ženeve a budovách v New Yorku. Tannoy sa stal jedným z najväčších svetových dodávateľov prekladateľských a ozvučovacích systémov pre medzinárodné konferencie a ťažko by ste našli krajine na svete, kde by Tannoy netvoril živé prepojenie pri medzinárodných rozhovoroch.

Ďalej vyvíjal vysoko výkonné a kvalitné reproduktory a postavil sa na špičku európskych výrobcov reproduktorov pre štúdiové monitory a preslávil sa svojimi vysoko kvalitnými reproduktormi pre rýchlo rastúce trhy so zvukom a hi-fi. Bol vyvinutý prvý reproduktor Dual Concentric TM , ktorý sa predstavil na londýnskej Radio show v roku 1948. Zvukovodom zaťažený tlakový reproduktor bol ústredne vstavaný priamo do vyžarujúceho basového meniča a obaja zdieľali jednu zostavu magnetu s dvoma medzerami namontovanom v ťažkom liatinovom koši. Začiatkom 70. rokov kúpila Tannoy americká skupina Harman International Industries. Tannoy potom v roku 1976 presídlili do svojho súčasného sídla v škótskom Coatbridge.

Rok 1983 znamenal prudký nárast predaja Tannoy na trhu domácich hi-fi reproduktorov a tiež mnoho radov nových produktov. Rok 1984 uviedol nové PA reproduktory založené na nových modulárnych "stavebných blokoch". To bol pre Tannoy vstup na nové trhy sprevádzaný značným úspechom.
Tannoy pokračoval v rýchlom rozvoji svojej prítomnosti na tradičných trhoch s reproduktormi pre domáce hi-fi, profesionálne nahrávacie a vysielacie štúdiá. Radu reproduktorov Tannoy napokon zahrnul aj slávny Dual Concentric™ a tiež delené modely s tlakovými alebo kalotovými meničmi a samostatnými basovými jednotkami.

Dlhodobá výnimočnosť reproduktorov Tannoy bola potvrdená víťazstvom Tannoy GRF Memory v prestížnej japonskej súťaži Stereo Sound "State-of-the-Art". Tým v praxi reproduktory Tannoy preukázali japonskú vernosť, pretože v Japonsku je značka Tannoy najväčším importérom hi-fi reproduktorov! Za mnoho rokov pozbieral Tannoy v Japonsku mnohé ocenenia. Vrátane prestížneho 'Golden Sound'. V roku 1987 sa Tannoy spojil s Goodmans Loudspeakers Ltd do novej TGI a vytvoril skupinu najväčších výrobcov kvalitných reproduktorov na svete.

Neustály vývoj výrobkov dovolil všetkým filiálkám dosiahnuť značný nárast predaja a pokračujúce zdokonaľovanie efektivity výroby ústilo do väčšej pružnosti a rýchlosti reakcie na premenlivé potreby zákazníkov. V priebehu rokov Tannoy stále zdokonaľoval svoju odbornosť v mnohých sférach, kde bolo potrebné vysoko kvalitného zvuku - zvlášť na poli vysielanie a profesionálnych záznamov (ako zvukových aj filmových soundtrackov), a samozrejme tiež na slávou ovenčenom poli hi-fi reproduktorov.

Vo všetkých produktových oboroch sa Tannoy snaží používať meniče Dual Concentric ™, ktoré sú dotiahnuté do mimoriadnej dokonalosti. Táto jedinečná technika svojim stredovo umiestneným VF meničom za zvukovodom Tulip Waveguide ™ stelesňuje najčistejšie zvukové princípy do originálneho konštrukčného konceptu a spája priezračný prednes sa skutočne symetrickým vyžarovaním bodového zdroja. Navyše stále viac produktov Tannoy obsahuje menič pre veľmi vysoké kmitočty alebo SuperTweeter ™, prvýkrát skonštruovaný pre model Kingdom vyznamenaný v roku 1996 ocenením "Golden Sound". Pokrytím frekvenčného pásma až za hranicu 50 kHz je technika Wideband ™ schopná nielen preniesť vysokofrekvenčné informáciu, ale tiež účinne obohatiť zvukový zážitok na nízkych frekvenciách vytvorením skutočnejšieho a živšieho zvukového obrazu.

V odbore domáceho zvuku sa Tannoy svojimi reproduktormi a systémami zameriava na strednú a vyššiu časť trhu v hladinách medzi 2000 až 30000 Eur.. Tannoy svojou ponukou 5.1 systémov satelit / subwoofer posunul do rastúceho trhu domáceho kina. Už v roku 2003 bol Tannoy schopný predstaviť prvé plody odbornej spolupráce v rámci TCGroup - iDP ™. Techniku, ktorá je digitálnym riešením precízne definovanej akustiky a pružnosti vrcholných zvukových systémov.

iDP ™, čiže Interactive Digital Programming, bol prvýkrát vystavovaný na svetovej CES v Las Vegas. Systém bol vtelený do radu reproduktorov Eyris s úžasnou pružnosťou a kvalitou systému domáceho kina. Následne na nemeckom Frankfurter Musik Messe spoločnosť odhalila nové štúdiové monitory Ellipse plne vybavené technikou iDP ™. Technika - to je vízia Tannoy a pokračovanie v približovaní špičkových zvukových riešení na všetkých trhoch, kde je aktívna,
bohaté dedičstvo, technika a motivovaný tím ľudí - to všetko, skombinované s klasickou značkou zabezpečuje, že spoločnosť bude pokračovať v napĺňaní svojej vízie v duchu stále živej histórie.
Tannoy je vedúci inovátor špičkových zvukových riešení s použitím najmodernejších akustických, elektronických a digitálnych technológií.

Detaily a k aktuálnej ponuke nájdete na http://www.artaudio.sk/cenn%C3%ADk-tannoy.html