KEF

KEF

KEF je v Británii založený výrobca reproduktor s medzinárodnou distribúciou. Spoločnosť založil v Tovil, Maidstone, Kent v roku 1961 elektrotechnický inžinier Raymond Cooke a pomenoval ju Kent Engineering & Foundry.

KEF je teraz vo vlastníctve GP Acoustics, ktorá je členom Hong Kong - Gold Peak Group. Vývoj produktu, akusticko-technologický výskum a výroba hlavných produktov sa stále nachádza na pôvodnom mieste Tovil v Anglicku.

Raymond Cooke a Robert Pearch založili KEF Electronics Ltd. s cieľom vytvoriť inovačné reproduktory s použitím najnovších technologických materiálov. KEF Electronics bola založená v Kente v roku 1961 a fyzicky sa nachádza na pozemku susediacom s riekou Medway v Tovil, ktorý bol vo vlastníctve Kent Engineering & Foundry , ktorá v tom čase vyrábala poľnohospodárske a priemyselné zametacie stroje.

Cooke bol veterán druhej svetovej vojny Kráľovského námorníctva a konštruktér u BBC po dobu jedného roka. Neskôr bol technický riaditeľ vo Wharfedale, potom popredný britský výrobca reproduktor. V nadväznosti na korporátne zmeny vo Wharfedale pán Cooke opustil spoločnosť aby mohol realizovať vlastné nápady.  Cook získal mieste zlievárne, výrobcu poľnohospodárskych strojov a spočiatku pracoval v Nissen v meste  Tovil, Maidstone.

KEF: 50 rokov inovácií vo zvuku sa odrazilo vo vývoji tak, že KEF znížil priemernú veľkosť na bas bohatých reproduktorov pre  domáce využitie z 250 - 280 l  asi na 57l, na základe "akusticko-závesného woofera" . Spoločnosť  bola i priekopníkom veľkovýroby meničov s membránami  materiálov ako z papiera.  Spoločnosť KEF bola tiež medzi prvými čo prijali nové zásady na výrobu meničov s modernou  kontrolou.

Prvý reproduktor vyrobený bol K1 Slimeline, pre ktorý bol použitý materiál na membrány z polystyrénu a melinexu. Čoskoro potom, v roku 1962, prišiel slávny B139 „závodná dráha " v tvare woofer-a , ktorý bol základom pre dizajn Celeste - jeden z prvých naozaj vysoko výkonných regálových reproduktorov.

Od polovice šesťdesiatych rokov vyrába KEF pre BBC odposluchové monitorovacie reproduktory, ako je napríklad LS5 / 1A ako aj  pre širšiu distribúciu. Neskôr vyvinuli  T27 výškové reproduktory, ktoré boli neskôr použité v maličkej verzii LS3 / 5A ( aktuálny model pre domácnosť  KEF LS50 ), opäť pre BBC ako  monitor, z ktorých sa viac ako 50.000 párov predalo po celom svete a ktorého počiatočná špecifikácia bola pre použitie v stiesnených prenosových vozov.  Úzka spolupráca medzi KEF a oddelením BBC pre výskum bola plodná pre obe strany. BBC ako garant prísnych výkonnostných a výrobných noriem s dostatočnou kapacitou pre testovanie v teréne, KEF ako priekopník v použití polymérov a počítačovej kontroly kvality.

V sedemdesiatych rokoch ako "KEF Electronics Limited", získala dve ocenenia Queens Awards za exportný úspech (1970 a 1975). Hlavne to bolo výberom pána Raymonda Cooke pre svoje továrne, pretože "bolo  bližšie do Európy".

Okrem toho, že HiFi reproduktory bola a je podstatná časť činnosti sa spoločnosť KEF stala mimo iného  uznávaným parterom ako dodávateľ OEM reproduktorových sústav, driverov a membrán. Cooke  rozhodol,  že obrovský potenciál by mohol byť využitý v predaji surového materiálu konkurentom, čím posilnili vlastnú pozíciu na trhu. V relatívne krátkej dobe mnohí známi výrobcovia HiFi techniky začali používať KEF „pohonné jednotky“. Boli medzi nimi preslávené britské značky ako IMF,  Rogers,  Celef, Monitor Audio ako aj výrobcovia  mimo Spojeného kráľovstva, vrátane Sonus Faber a Wilson Audio. Linn Products sa tiež rozhodli použiť KEF „pohonné jednotky“ v Linn Isobarik, Linn Sara a Linn Kan zostavách. KEF KIT si v spoločnosti získal tiež veľa HiFi nadšencov, samo výrobcov so zručnosťou do tvorby vlastných reprobední.

New York Times uznal KEF ako :. "Popredná audio spoločnosť v Európe" tiež "Dobre známy americkým High-End audiofilom" .

KEF sa dostala do problémov po dodaní poslednej várky BBC-licencovaných monitorov a nakoniec išila do konkurzu. KEF záchrancom sa stala spoločnosť GP Acoustics, člen Hong Kong- Gold Peak Group. Vývoj produktov, akusticko-technologický výskum a výroba TOP produktov bola opäť oživená a stále dochádza tak ako pôvodne v Tovil.

V skorých sedemdesiatich rokoch minulého storočia bola KEF prvou spoločnosťou,  ktorá zaviedla počítače pre testovanie a konštrukciu reproduktorov, ktoré vedú k metodike a postupom výroby sofistikovaných reproduktorov  ako „Total System Design", k párovaniu ideálnych "dvojíc driverov". Model KEF Reference 105 uvedený v roku 1977 stelesňuje túto novú filozofiu a bol jedným z najuznávanejších reproduktorov svojej doby. KEF, Bowers & Wilkins a Celestion boli "Veľká trojka" britskej reproduktorovej tvorby sedemdesiatych a osemdesiatych rokov a propagovali  použitie vyspelých materiálov a techniky vo zvuku.

Za spomenutie stoja technológie používané i v dnešnej dobe ako "KEF Universal Bass Equaliser" ( "KUBE"), technika pre prekonanie nevyhnutného fázového oneskorenie v nízkych frekvenciách alebo Uni-Q, patentovaná technológia - implementácia stredných a výškových meničov do jedného bodu, ktorá sa usiluje o zachovanie celistvosti fázy a distribúciu zvuku z jedného rozptylového bodu čoho výsledkom je výrazne zlepšenie stereo efektu. Uni-Q technológia je používaná skoro u všetkých modelov KEF.

Detaily k aktuálnej ponuke nájdete na http://www.artaudio.sk/cenniky-kef.html

Informácie ohľadom dostupnosti na obchod@artaudio.sk, 0905 304 744 alebo 0917 176 815